Our range of products include p6 outdoor led screen, led advertising display, p3 led video wall outdoor, outdoor led display screen and outdoor p10 led screen.
₹ 4200 / Sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P6 |
| Brightness | 5000 nits |
| Screen Dimensions (W x H) | 960x960 mm (3.15x3.15 ft) |
| Refresh Rate | High |
| IP Rating | IP65 |
| Application/Usage | Outdoor |
| Cabinet Type | MS |
| Dimension | Custom |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 4500 / Sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Display Resolution | Full HD |
| Lighting Color | Full Color |
| Display Size | 6 x 4 ft |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Dimension | Customised |
| Input Voltage | 220-240V |
| Refresh Rate | High |
An advertising LED display screen is a modern digital signage solution used to display advertisements, announcements, or promotional content in vibrant and dynamic formats. These screens utilize light-emitting diodes (LEDs) to create bright, high-contrast visuals, which are particularly effective in outdoor and indoor environments.
Key Features:₹ 8000 / Sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Usage | Indoor |
| Brightness | 5000 nit |
| Installation Type | Fixed |
| Width | 3.6 m (12 ft) |
| Application/Usage | Indoor |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
| Dimension | Custom |
| Refresh Rate | High |
| Height | 3 m (10 ft) |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Brightness | >6000 nits |
| Lighting Color | Full Color |
| Refresh Rate | High |
| IP Rating | IP65 |
| Application/Usage | Outdoor |
| Cabinet Type | Die Cast |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Dimension | Custom |
| Installation | Pole Mount |
| Module Size | 320x160 mm |
| Display Color | Full Color RGB |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Sq ft Get Latest Price
| Dimension | Custom |
| Usage/Application | Outdoor |
| Refresh Rate | High |
| Shape | Square |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Color | Full |
| Installation Type | Fixed |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
An advertising LED display screen is a modern digital signage solution used to display advertisements, announcements, or promotional content in vibrant and dynamic formats. These screens utilize light-emitting diodes (LEDs) to create bright, high-contrast visuals, which are particularly effective in outdoor and indoor environments.
Key Features:Shaik Sharoz Ali (CEO)
Bitmap Active Pixel
First Floor, 1-7-144/A, Krishna Complex, Musheerabad Main Road Bakaram
Hyderabad - 500020, Telangana, India